Çocuklarınıza Pirinç Patlağı Yedirmeyin!

Pirinç patlağı hemen hemen her yerde bulabildiğimiz oldukça ucuz ve lezzetli bir ürün olduğundan çoğumuz satın alıyoruz. Türkiye’de araştırmalar ne yönde bilinmez ama İsveç Sağlık Bakanlığı yaptığı araştırmada bu ürünlerde kanserojen madde olduğunu tespit etti.

102’den fazla ürünü test eden Sağlık Bakanlığı bunlarda yüksek derecede kanserojen ve arsenik madde bulunduğunu açıkladı(açıklama).

Skandal bununla da kalmıyor. Diyet ürünleri olarak sunulan kahvaltılık, yulaf lapası gibi ürünlerde de yine benzer maddelere rastlandığı bildirildi. Bunları haftada 4 seferden fazla tüketmemek gerekiyor.

patlak

Toksikolog Emma Halldin Ankarberg durumu şöyle açıkladı: Pirinçte arsenik olduğu yeni bir bilgi değil. Yeni olan bu pirinç patlaklarında olan oranın böyle yüksek olduğu bilgisi. Emma’nın önerisi ise özellikle 6 yaş altı çocukların bunlardan uzak durması. Emma bebek büyüten ailelere de pirinci haftada 6 öğünden fazla vermeyin diye tavsiyede bulundu.

Türkiye’deki markalarda durum değişebilir, çünkü ekim şekli, ekim yeri gibi çok sayıda faktör arsenik miktarını etkiliyor. Burada yapılması gereken çocuklarınızı pirinç patlağından olabildiğince uzak tutmanız.