in

Çalışan Gezginler “Digital Nomad” Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 7 Önemli Şey:

Artık bir çok firma işlerini aksatmadan yapmaları koşuluyla çalışanlarını ofise gelme zorunluluğundan kurtarıyor. Bu durumu biraz daha ileriye taşıyıp hem ofisten bağımsız olarak çalışan hem de gezen yeni nesil gezginler için kullanılan bir terim var: Digital Nomad. Hem gezip hem çalışma fikri kulağa hoş geliyorsa her şeyin hayal ettiğiniz gibi olmama ihtimali olduğunu da belirtelim.

İşte iyi ve kötü yanlarıyla 10 maddede Digital Nomad Olmak:

1.Esnek Çalışma Saatlerine Sahiptirler
Herhangi bir ofise bağlı olmadıkları gibi çalışma saatleri de esnektir. İşe ne zaman başlayıp ne zaman mola vereceklerini kendileri belirler. Yaptıkları işe kafalarını veremiyorlarsa laptopu kapatıp, ‘Bu günlük bu kadar!’ deme lüksleri vardır.

2.Her Zaman İyi İnternetin Peşindedirler
Çalışma saatleri esnek de olsa maalesef internetsiz ortamda çalışamazlar. İyi bir internet bağlantısı ve güzel bir masa bulurlarsa onlardan mutlusu yoktur.

3. Yavaş Yavaş Gezerler
Sanıldığı gibi devamlı hareket etmezler. Sorumluluk sahibidirler. Projeleri bitmeden hareket edip risk almak istemezler. O yüzden kaldıkları yerde projelerine bağlı olarak haftalarca zaman geçirebilirler.

4. Gezdikleri Yerde O Şehrin Yerlisi Gibi Yaşarlar
Digital Nomadlar kaldıkları şehirlerde uzun süre geçirdiklerinden turistik faaliyetlerle pek ilgilenmezler. Gezilip görülecek yerlerden önce lokal pazarları keşfedip, hastane, postane, polis karakolu gibi önemli noktaları akıllarına kazırlar. Ulaşım araçları taksi değil lokal otobüs ya da trenlerdir.

5. Her Gittiği Yerde Yeni Kültürler Keşfederler
Küçük restoranlardan yemek yemek, sokak şarkıcılarını dinlemek, öğrenci kafelerinde oturmak kısacası yerli gibi yaşamak Digital Nomadların kültürel bilgilerini oldukça arttırır. Yeni insanlar, yeni maceralar karakterlerini dışa dönük olmak yönünde motive eder. Böylece networkleri büyür.

6. Pratik Yaşamayı Öğrenirler
Bir Digital Nomad, hem gezip hem çalışmak istiyorsa hızlı ve pratik olmanın yolunu keşfetmiş demektir. Yaşam prensipleri az eşya ile efektif hareket etmektir. Gerektiğinde kısa sürede eşyalarını toplayarak yola çıkmaya, yeni bir fırsat yakaladığında ise hızlıca yerleşmeye hazırdır.

digitalnomad

7. Yaratıcı Çözüm Üretme Yetenekleri Gelişir
Farklı ülkelerde çoğu zaman ortak dil kullanılmadan yaşamaya çalışmak, derdini anlatabilmek ya da hızlıca çözüm üretebilmek için yaratıcı çözüm bulma yeteneklerini geliştirir.