in , ,

Bu Sevimli Köpek Ve 33 Arkadaşı Yulin Köpek Eti Festivalinden Kurtarıldı!

Her yıl yapılan Çin’deki Yulin Köpek Eti Festival’inden birkaç gün önce, 29 köpeğin ve beş kedinin hayatı, işkence edildikten sonra yenildiği acımasız kaderden kurtarıldı!

980x

Çin’deki ortakları ile birlikte, Humane Society International (SBE), Yulin’deki mezbaha tesisinde esir tutulan korku içindeki hayvanların serbest bırakılmasını sağladı.

980x

Kafeslerin içine doldurulup pislik içinde yaşatılan ve bazılarının köpek eti üretiminde ucuz birer alternatif olarak evlerinden çalışnmış olduğunu düşündüren tasmalı köpekler…

980x

“Polisin Yulin’deki varlığı şuanda çok güçlü ve oradaki ortam çok gergin bu nedenle bu kolay bir kurtarma değildi. Köpekler özellikle de dehşet içindeki yaşlı köpekler ve kediler açık bir şekilde korkuyorlardı… Orda onları kurtaramamış olma ihtimali ve bu hayvanların öldürülürcesine dövülüp yenildiği düşüncesi gerçekten şok edici.”diyor Çin Politika uzmanı Peter Li.

980x

Ulusal ve uluslararası protestolar ile 11 milyondan fazla imza ile sonuçlanan dilekçeye rağmen, Yulin Festivali, 21 Haziran Salı günü başlayacak şekilde ayarlandı.

Yüzlerce hayvan, bir haftadan biraz fazla sürecek sözde kutlamalar sırasında mahkum edilmiş binlercesi ile beraber, festivali izleyen haftalar boyunca öldürülüyor.

980x

Kültürel bir önemi olmayan ama 2010 yılında satışı arttırmak için köpek eti tüccarları tarafından bulunan festival, güneybatı Çin’de bulunan Yulin kenti için yaz gündönümü başlangıcını işaret ediyor. Her Haziran ayında düzenlenen kutlamanın önemli bir bileşeni köpek etinin kitle tüketimini içeriyor. Bu günlerde, köpek etinin tüketim hikayesinin bulunmasına rağmen, köpek eti yenilmesi artık giderek nadir bir hale gelmekte.

980x

Sözde festivalin en rahatsız edici bileşeni, hayvanların yenmeden önce güya etin daha yumuşak olacağı inancı ile onları canlı boğma ve kaynatma gibi korkunç davranışları içeriyor.

Çin hükümeti açık bir şekilde kesinlikle festivali desteklememiştir ama şu ana kadar bunu durdurmak için çok az önlem almıştır. Bu sene ilk defa hükümet festivalin varlığını inkar etmek yerine resmi olarak festivalin kapatılması sözünü veren bir kararname yazmıştır.

980x

Yulin’deki restoranların, tabelalarındaki “köpek” işaretlerini kaldırdığına ve hatta bu yılki festivalde “sorunu önlemek” adına tamamen adlarını değiştirdiklerine dair haberler var.

“Yerel hükümet tarafından desteklenmiyor olsa da köpek et festivali, özel ve spontan bir aktivitedir.” diye yazmış Yulin hükümetinin bir temsilcisi, Çin Ulusal Halk Kongresindeki bir Hong Kong Milletvekili olan Michael Tien’e.

“Ancak, Yulin yetkilileri ve ilgili devlet kurumları, festivalin yeniden yapılmasını önlemek için derhal harekete geçecektir” yazıyor mektupta.

980x
Li, Çin hükümeti tarafından, kedilerin ve köpeklerin kamyonlar ile Yulin’e getirilmesi durumunda kamyonlara el konulmasının, mezbahaların kapatılmasının ve Çin’de hayvanların refahı için yeni yasaların oluşturulmasının, bu seneki Yulin festivalini engelleme ve kalıcı olarak önleme açısından anahtar niteliğinde olduğunu düşünüyor.

Açıklamada Li, önceden çalıştığı festival Yulin’in olay yeri manzarasını anlattı:

Yulin nefesini tutan bir yer gibi şuanda. Dongkou hayvan pazarında işler yavaşladı ve Humane Society International tarafından birkaç ay önce ifşa edilen mezbaha kapandı. Ziyaret ettiğimiz diğer bir mezbaha açıktı ama hiçbir canlı hayvan göremedik.Gördüğümüz birkaç restoranda ve mezbahada “köpek” kelimesi boyanmış ya da bant ile kapatılmıştı ve bir Yulin memuru, bazı medyaların haberlerinin aksine, köpek eti satışının aslında sürekli azalan bir şey olduğunu söyledi.

Hala tipik kahverengi köpek organları ile kaplı pazar tezgahları ve kazıklar görüyoruz ama kişinin görmeyi beklediği derecede henüz hiçbir şey görmüyoruz. Kesinlikle sessiz bir Yulin olduğu doğru. Yetkililer sinirli görünüyor ve köpek ve kedi eti tüccarlarını bizimle iletişime geçmemeleri ve hükümet çalışanlarını köpek eti restoranlarından uzak durmaları konusunda uyarıyor.

Ama yakın zamanda HSI tarafından kurtarılan 34 köpek için, tüm bu korku dolu anlar geride kaldı. Banyo yaptırıldıkları, beslendikleri ve bakıldıkları barınaklara götürüldüler.

“Onlara zarar vermek için orada bulunmadığımızı hatta acılarını sonlandıracağımızı anladıkları zaman, hemen yalayarak ve kuyruk sallayarak karşılık verdiler.” diyor Li.

980x

Bir çoğu İngiltere ve ABD’ye yollanarak sıcak yuvaları aranacak ve bir kısmına da  Çin’de yuva aranacak.

Umarız bu işkence son bulur ve tüm köpekler kurtarılıp yeni ailelerine kavuşur…