in ,

ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ BEĞENDİMBEĞENDİM ÇOK KOMİKÇOK KOMİK DUYGULUDUYGULU KIZGINKIZGIN

Bilim İnsanlarının Açıklamakta Güçlük Çektiği Dünyanın En Büyük 8 Doğa Mucizesi

Üzerinde yaşadığımız güzel dünyamızda gözlemlenen ve bilim insanlarının açıklamakta güçlük çektiği ilginç fenomenler listemize bugün bir yenisini ekliyoruz. Okuduğunuz zaman şaşkına döneceğiniz, Bilim İnsanlarının Açıklamakta Güçlük Çektiği Dünyanın En Büyük 8 Doğa Mucizesi sizlerle;

1# Gravity Tepeleri, Hindistan

Bu gizemli tepenin eteğinde arabanızı park edip, vitesi boşa alırsanız; araba yokuştan aşağı doğru değil yukarıya doğru çıkmaya başlayacaktır. İlk izlenimler aracı yukarı doğru çeken gizemli bir gücün varlığından bahsetse de bilim insanları bu olayın manyetik alan ve yerçekiminin çakışması sonucu yaşandığını öne sürmektedir. Henüz nedeni ispatlanamayan bu olayın Çankırı’nın Ilgaz ve İzmir’in Ödemiş bölgelerinde görüldüğünü unutmadan hatırlatalım.

2# Taş Devri Mezarları

Dünyanın birçok yerinde görünen bu fenomen üç çeşit yassı kayanın üzerine konmuş bir taştan oluşan ve adeta dev bir masayı andıran yapıtlardan oluşmaktadır. Arkeologların eski çağlarda kullanılan mezarlar olduğunu ileri sürdüğü bu yapıtlara Çin, Kore, Hindistan, İsrail, İskandinaya ve Rusya’da rastlanmaktadır. Asıl ilginç tarafı ise bu yapıtlara yaklaştıkça saatlerin yavaşlaması ve dijital pusulaların delirmiş gibi çalışmaya başlamasıdır.

3# Sonsuz Alev Şelalesi, ABD

Doğanın yarattığı bu olağan dışı şelalenin küçük deliklerden çıkan doğalgaz sebebiyle bu üne kavuştuğu ileri sürülmektedir. Kısa süreli olarak sönse de her daim yanmaya devam eden alevi söndüren kişinin devasa bir servetle kutsanılacağına inanılmaktadır.

4# Frangokastello Kalesi, Yunanistan

Dünyanın en çok sefer yapılan yerlerinden biri olan Girit, tarih boyunca birçok kez el değiştirmiştir. Bu köklü tarihinin sebebiyle birçok kanlı mücadele sebep olan Girit yalnızca bu yönüyle değil, mistik olaylar ile dikkat çekmektedir. Her yılın mayıs ayı sonunda adadaki Agios Charalambos manastırından Frangokastello Kalesi’ne yürüyen silahlı asker seslerinin geldiği ve atlı askerlerin gölgelerinin görüldüğü öne sürülmektedir. Sabahın erken saatlerinde ve adadaki nemin yüksek olduğu dönemde görülen bu olay, yaklaşık 10 dakika boyunca sürmektedir.

5# Çek Katakompları, Çekya

Çek mezarlıklarında duyulan org sesine dayanan bu efsane, 1996 yılında bilim insanları tarafından da belgelenmiştir. Ancak söz konusu tünelleri 10 metre derinliğinde olması ve devasa orgların buraya sığamayacak olması şüpheleri arttırmaktadır. Durum psikologlar tarafından da incelense de henüz netliğe kavuşturulamamıştır.

6# Taş Orman, Çin

200 milyon öncesi dek dayanan Taş Orman, kalın kalker tabakasının oluşturduğu büyük yapıların bir kalıntısı olarak kalmıştır. Tektonik hareketle kıyıya taşınan taşlar ve ormanın yer altı kısmında bulunan Qifeng Mağarası ise bölgenin gizemini daha da arttırmaktadır. Ağustos-Kasım arasında yeraltı nehrinde görülen ve 30 dakikada bir oluşan girdapların sebebi ise henüz açıklanamamıştır.

7# Beş Rengin Nehri, Kolombiya

Yılın büyük kısmında sıradan bir nehrin yaz aylarında renklenmeye başlaması neresinde bakarsanız bakın oldukça sıra dışı bir olay. Nehrin kenarında bulunan renkli otlar nedeniyle nehrin renk değiştirdiği düşünülse de bunun nedeni Su Anası La Mojana’nın hazinesidir.

8# Kan Şelalesi, Antarktika

10 ° C’de bile donmayan bu şelalenin bölgede yaşayan mikroskobik canlılar yüzünden kan renginde aktığı düşünülmektedir.

brightside.me