in

Bilim İnsanlarından Yeni Bir Kıyamet Senaryosu

Astronomy and Astrophysics dergisinde yayınlanan araştırma yeni bir kıyamet senaryosunu gözler önüne serdi. Belçika’nın Leuvan Astronomi Enstitüsü‘nden bilim insanları yaptıkları araştırmada dünyanın en gelişmiş teleskoplarından biri olan ALMA ile gökyüzünü inceleyerek Güneş benzeyen ve daha küçük bir kütleye sahip olan L2 Puppis‘in beş milyar yıl önce kütlesinin yüz katı büyüklüğünde bir kızıl topa dönüşerek etrafındaki tüm gezegenleri yok ettiğini tespit etti.

Ekip adına konuşan Prof. Leen Decin, bu tip bir senaryonun Güneş için oluşma imkanının yaklaşık olarak 2 milyar yıl süreceği ve bunun sonucunda Güneş‘in Merkür ile Venüs‘ü yuttuktan sonra cüce bir yıldıza dönüşeceğini ifade etti.

Decin bu tip bir değişimin Güneş sistemimizde büyük değişimler yaşatacağını belirterek “Güneşimizin daha büyük ve parlak olacağını biliyoruz. Bu durum büyük olasılıkla yeryüzünde tüm yaşamı yok edecek” ifadelerini kullandı.

Bilim insanlarının güneşim ikizi olarak niteledikleri L2 Puppis’in çevresindeki gezegenler üzerinde yaptığı değişimleri araştırmaya devam ediyor.