in

“Ayrıldık, Mutlu Musun?” Krizini Atlatmanın 6 Aşaması

Sevdiğiniz insanı hayatınızdan çıkarmaya karar verdiğinizde ya da buna artık mecbur olduğunuzu fark edip kabullenmekten başka yolunuz olmadığını gördüğünüzde… Kolay olmayacak, elbet üzüleceksiniz… Mutlaka bir iz bırakacak! Peki bu süreç nasıl işliyor? Daha kolay (kısmen bile olsa) atlatmanın bir yolu var mı? Barış ve uğurla vedalaşmak da mümkün mü? Gelin birlikte tartışalım!

1 – Ayrıldınız. Ve onsuz ilk gün…

bihter

İletişim kurma çabasına girmeden atlatın! Bağımlılıkların da en zor günüdür zira sonraki ilk gün… Aramayın, mesaj atmayın, hele içip içip sakın darlamayın. O size bunu yaparsa da anlayışla karşılayın. Sorun değil. İkinizin de canı acıyor. Ama sakın birbirinize ümit vermeyin. Her şey daha çok taze, uzun açıklamalar yapmaktan kaçının zira karşı taraf sizi “bir çözüm yolu bulmaya çalışıyor, aslında ayrılmak istemiyor.” gibi algılayabilir. (Canım eski sevgilim, bu yüzden senden bir süre daha nefret edeceğim mesela ben. Kafamı, kalbimi karmakarışık ettin!)

2 – Bir hafta sonrası…

gitmek-zorunda-misin

Artık her şey daha açık… Biraz keder normal, gün içinde bastıran aşırı özleme anları olacak. Kokusunu, bir anlık bakışını, gülüşünü çok özleyeceksiniz. Ciğeriniz sönecek gibi… Bu can yakan dönem. Çünkü artık daha net, evet ayrıldınız. Sakin kalın. Hal hatır sorun çok özlemekteyseniz. Nihayetinde, birlikte vakit geçirdiğiniz, her gün haberleştiğiniz, aylarca ilk ona günaydın dediğiniz insanı birden bire bıçakla keser gibi hayatınızdan çıkarma çabası fazla yorucu… (Tabi dilerim karşınızdaki olgun biridir. Kaçak oynamıyor, kendine gömülmüyor, bencilce sadece kendi totosunun rahatını düşünmüyordur. O zaman hiç girişmeyin efendi efendi kendi kendinize özleyin. Vereceği salakça tepkilere sinirlendiğinize değmez.)

3 – İlk ay biterken…

askos

karikatür: Cihan Ceylan

Arkadaşlarınıza vakit ayırın. Ama gerçekten ayırın. Yas dönemini fazlasıyla sömürdünüz ve artık bitti! Birlikte sevdiğiniz şeyleri yapın, sinemaya, tiyatroya gidin. Konser biletlerine abanın, sosyal aktiviteler kafa dağıtmakta birebir. Ama kişisel bir önerim olacak, operayı es geçin. Senelerdir görmek istediğiniz temsile sonunda bilet bulmuş bile olsanız… 3 saat kafanız bunu kaldırmayabilir… Dost tavsiyesi.

4 – Zaman tutmayı bıraktığınız süreç…

ayrilik

Her şey yatıştı… İzleriyle barıştınız. Yeni insanlarla bile tanışıyor, sohbet ediyorsunuz artık. Kendinizi anlatma çabası yine de yorucu gelecektir. Kıyaslardan kaçının. Farklı bir dünyayla karşı karşıyasınız ve aslında ayrılık hala çok taze. Sırf skor peşinde gereksiz yorgunluklara girmeyin. İnsanları gerçekten dinleyin. Üzerine çok düşünmeden… Sevgilinizle yapmayı sevdiğiniz şeyleri yine yapın, onu anın hatta, yüzleşin ve barışın bu durumla. Bir şey okurken, dolaşırken, onun da seveceğini düşündüğünüz şeylerle karşılaşınca yazın ona. Ama bu bir oyun olmamalı; “bak ben sensiz de iyiyim” hırsı değil. “Seni affettim, hayır hala anlamıyorum ama yapacak bir şey yok, sen de böyle bir insansın işte” barışı daha çok.

5 – Her şey yeniden ritmine kavuştu…

ozledim

Hayatınıza yeniden damdan düşer gibi girmesine izin vermeyin. Bütün bu barış ve uğurlama ritüelini yerle bir edip öfkeyi alevlendirecektir. Mesela sizin sürekli gittiğiniz bir mekana, “buradasındır, seni görmek için uğradım.” diyememeli. Niyeti, “düşündüm, anladım, seni özlüyorum ve geri istiyorum” demek değilse. O zaman anlaşılabilir. Ama aksi hali nasıl bir rahatlık zaten! Çünkü o sadece geçerken uğramanın sonrası sizin tarafınızda, “niye geldi, ne düşündü, acaba mı?!” gibi bir soru zincirine, iç huzursuzluğuna, umutlanmaya, öfkeye, her şeye neden olabilir. Tabi bu işin örnek kısmı sadece. Bu gibi durumlarda hazırlıksız yakalanmamalı demek istiyorum. Yeniden kurmaya çalıştığınız bir düzeni alt üst etmesin. Mesafenizi koruyun.

6 – Belirsizlikleri ortadan kaldırma evresi…

huzun

Birbirinize hala kıymet veriyorsanız, açık olun. Öfkeniz yatışmış, yeterli bir süre kendi yollarınızda yürümüş, uzaklaşmış ve anlama şansı bulmuşsanız… Bir akşam üstü buluşun, cidden haberleşin, buluşun, sürprizlerden uzak, güvenli bir sohbet ortamında, oturun konuşun. Yorgunluğunuz, öfkeniz, bencilliğiniz zaten geçmiş olacak. Sevdiğiniz insanı hayatınızda tutacaksanız buna böyle bir akşamda başlayın yeniden, sıfırdan. Artık arkadaşınız olacaksa yine açık açık konuşulmuş, kuralları belirlenmiş bir yola böyle başlayın. Vedalaşıp temelli kendi yollarınıza ayrılacaksanız da böyle huzurlu bir akşamda, öfkesiz, kavgasız, neşeyle vedalaşın!

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

İlk Kez Uçağa Binen Yolcu Acil Çıkış İle Tuvaletin Kapısını Karıştırdı

Yiyecekleri Sunum Ve Lezzetin Zirvesine Çıkaran 18 Tüyo