in

Arctic News Editörüne Göre İnsanlığın 9 Senelik Ömrü Kaldı

Counterpunch isimli haber sitesi, insanoğlunun dünya üzerinde 9 yıllık ömrünün kalmış olabileceğini açıkladı.

Arctic News editörü Sam Carana‘nın kişisel blogunda kaleme aldığı yazıda; kutuplarda gözlenen sıcaklık artışının önlenemez ivmesi sonrası, deniz tabanında yaşayan biyolojik materyallerden daha fazla metan gazı açığa çıkacağını ve bu durumun dünyanın sıcaklığını ciddi biçimde arttıracağına dikkat çekildi.

Özellikle Kuzey Kutbu Okyanus sularında görülecek bu durumun kıyıya yakın bölgelerde ciddi oranlara ulaşacağı ve küçük bir kıvılcımla dahi okyanusun tutuşabileceği iddia edildi. Carana bu konuyla ilgili olarak yazısında, “Arktik Okyanusu’nun (Kuzey Buz Denizi) sıcaklığı yükselmeye devam ederken, daha fazla metanın deniz tabanından yükselip atmosfere girmesi kaçınılmaz gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Carana’nın yayınladığı bu korkunç teze göre oksijenden 86 kat daha kuvvetli olan metan gazının küresel ısınmayı şu anki hızından 3 kat daha hızlı hale getireceği ve sağlanamayan karbon döngüsü sonrası bitkilerin atmosfere oksijen salmayı bırakacağı iddia edildi.

Miami Üniversitesi’nden profesör Harold Wanless yaptığı açıklamada geliştirilen bu felaket senaryosunun çok da imkansız olmadığını, şimdilerde yalnızca buzullarla sınırlı olan Arktik Okyanus’taki erimelerin zamanla Sibirya yönünde doğru değişebileceğinin altını çizdi.