in

Alışılagelmiş Okul Kavramını Alt Üst Eden Dünyanın En Sıra Dışı 15 Okulu

Ülkemizdeki eğitim sistemini, okulların yapısını eleştirecek ya da “bu böyle olmaz, böyle yapılsın” diyecek durumda değiliz. Ancak aklınızda bir fikir oluşması ve farklı tipteki eğitim şartlarını görmeniz amacıyla dünya çapındaki en sıra dışı okulları sizler için bir araya getirdik.

İşte Alışılagelmiş Okul Kavramını Alt Üst Eden Dünyanın En Sıra Dışı 15 Okulu;

1# Dünyanın en yeşil okulu, Fransa

Her yerin çimlerle kaplandığı okulda öğrencilerin tozlu sınıflarda mümkün olduğu kadar az zaman geçirmesi planlanmıştır.

2# Cinsiyet ayırımı yapılmayan okul, Stockholm, İsveç

Cinsiyetler arası eşitlik programı dahilinde hareket eden okulda “kız” – “erkek” ayırımı yapılmaksızın eğitim verilmektedir.

3# Merhamet ve yaratıcılığı teşvik eden okul, New York, ABD

Okulun bir oyun alanı gibi olması gerektiğine inanan okul kurucuları, öğrencileri merak uyandırıcı etkinlikler ile uğraştırmaktadır.

4# Steve Jobs Okulu, Amsterdam, Hollanda

Öğrencilerin yetenek, beceri ve menfaatleri dikkate alınarak bireysel eğitime yönlendiren bu okul, sık sık aileler yapılan durum toplantılarıyla çocuğun gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

5# Silikon Vadisi Okulu, San Francisco, Kaliforniya

Geleneksel eğitimle uzaktan yakından hiçbir alakası bulunmayan bu okul, öğrencilerin esnek düşün kabiliyetlerini geliştirmek ve teknolojik becerilerini arttırmak için eğitimde iPad ve 3D model yazılımları kullanmaktadır.

6# Konu olmayan okul, Toronto, Kanada

Öğrencilerin öğretmenlerle aynı düzeyde muamele gördüğü okulda; eğitimciler yalnızca öğrencilere tavsiyelerde bulunabilecek, ancak onları zorlamayacak gözlemcilerdir. Öğrenciler okul günlerini nasıl geçireceklerine karar vermekte özgürdür.

7# Çocuklara ‘tehlikeli’ şeyler öğretilen okul, San Francisco, California

Çocuklara için tehlikeli olduğu düşünülen hareketlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan müfredatın uygulandığı okulda öğrencilerin kirlenmesine, ateşle oynamasına, aletleri sökmesine izin verilir.

8# Gerçek dünyadaki okul, Rhode Island, Birleşik Devletler

Gençlerin tutkularını bulmasına yardımcı olan bu okulda, öğrencilere sadece gelecekteki kariyerlerinde gerçekten ihtiyaç duyacakları şeylerin öğretilmektedir.

9# Ofise benzeyen okul, Ohio, ABD

Sınıflar yerine büyük bir ofis ortamında eğitimin devam ettiği okulda, öğrencilerin eğitim rehberliği bilgisayarlar ve eğitmenler bulunmaktadır.

10# Baskı ve stres yaşanmayan okul, Espoo, Finlandiya

İstenildiği yerde sohbet edilmesine, yorgun anlarda uzanılmasına izin verilen okul; olumlu ve rahat atmosferi ile dikkat çekmektedir.

11# Öğrencilere bireysel yaklaşım sunan bir okul, Avustralya

Buradaki tüm öğrencilerin, öğretmenler ve veliler tarafından kolaylıkla ayarlanabilen kendi bireysel öğrenme planları vardır. Çocuklar, eğitim sürecini iyileştirmek ve daha rahat hale getirmek için tekliflerini verme hakkına da sahiptir.

12# Çocuklara dağların ve mağaraların öğretildiği okul, Stockholm, İsveç

Sınıf kavramının bulunmadığı okulda; öğrenciler dağları ve mağaraları öğrenmekte, istenildiği zaman bir ağaçla sohbet etmektedir. Müzik, dans ve sanatın da programda okulda öğrenciler görevlerini bilgisayar üzerinden yerine getirmektedir.

13# Küp şeklindeki okul, Kopenhag, Danimarka

Okul, 1.100’den fazla lise öğrencisinin katıldığı dev bir sınıftan oluşmaktadır. Gymnasium adı verilen geniş bir cam küp içinde işlenen derslerde, öğrencilerin esneklik ve yaratıcılıkları teşvik edilmektedir.

14# En parlak ilkokul, Stockholm, İsveç

Geleneksel kütüphaneler yerine medya sunumlarının yapıldığı bu okul, çeşitli öğrenme projeleri kullanmakta ve disiplinlerarası öğrenme programlarını teşvik etmektedir. Koridorlar, öğrenme sürecini yeni ve daha ileri bir seviyeye getiren modern standartlara göre donatılmıştır.

15# Makoko Yüzer Okul, Lagos, Nijerya

Afrika’da bulunan bu benzersiz okul alışılagelmedik yapısıyla dikkat çekmektedir.

Kaynak: brightside.me