in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM KIZGINKIZGIN ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ DUYGULUDUYGULU ÇOK KOMİKÇOK KOMİK

“Adem’in Yaratılışı” Resminde Fark Edilmeyen Detay

Ressam Michelangelo’nun ünlü resmi Adem’in Yaratılışı’nda öğrenilince ufku iki katına çıkaran öyle bir şey var ki. İşte o şeyi Ekşisözlük yazarı  calyptra’dan okuyoruz;

Hepimiz the creation of adam (adem’in yaratılışı) tablosunu illaki bir yerlerde görmüşüzdür, biliyoruzdur. Bu tabloyu michelangelo yapmıştır.

Adem'in Yaratılışı farkedilmeyen detay

şimdi buraya kadar çok da ufku ikiye katlayacak bir bilgi vermedim. çünkü halihazırda sizler michelangelo’nun sadece ressam kimliğini tanıyorsunuz oysaki kendisi çok değerli bir anatomisttir aynı zamanda.

bu tabloda “the god” beyin kesiti çizilen yerde duruyor. bu resimde michelengelo mid-saggital section of brain çizmiş. yani siz nasıl diyor, beynin medial (iç,vücudun ortasına yakın) sagittal kesitini çizmiş. önce bu kesite bir bakalım.

beyin yapısı

şimdi de resme şu açıdan bakalım.

ademin yaratılışı beyin

Orjinal resimde pituitary gland(hipofiz bezi), optic chiasm, basilar artery, çok net şekillerde çizilmiş. michelengelo neler yapmış hayran kalmamak elde değil açıkçası.

bu tablo der ki tanrı insana zeka (idrak kabiliyeti) verdi ve böylece insanoğlu bu zekayı kullanabilme ve en iyisini planlama yeteneği kazandı.( michelangelo portrays that what god is giving to adam is the intellect, and thus man is able to “plan the best and highest” and to “try all things received.”)

tabiki bu yorumlar çoğaltılabilir. ama hipofiz bezinin özellikle bir ayak uzantısıyla da olsa çizilmesi ve tanrı’nın hipotalamusa yakın konumu da insanı düşündürüyor. hipotalamus vücutta homeostasisi düzenleyen, hormonal kontrolü sağlayan yapı. neyse felsefeye çok girmeyeceğim, eski zamanlarda yaşamış bir adamın beyni bu kadar güzel resmedebilmesi hayranlık uyandırıcı. bu bilgiyi paylaşmak istedim.

 

edit: bu konu daha önce yazılmış zaten. (bkz: #36855650) nutella yerken sandalyeden dusup geldime teşekkür ederim uyarısı için. siz sevgili sözlük kullanıcıları geçmiş yılların entry’lerini eğer ki okumuyorsanız diye bu entry’i silmiyorum, sonuçta aydınlanmak herkesin hakkı. insan bir heves öğrendiği şeyi gelip sözlükte paylaşmalıyım diye düşünüyor ama işte bakmak lazım yazılmış mı diye. neyse bazen güncellemeler güzel olabilir, umarım bu bilgi hayatta bir işinize yarar.

K: aynak Ekşisözlük